Izolacja dachu krok po kroku

Izolacja dachu krok po kroku

 

Jeżeli chcemy przeprowadzić izolację dachu, aby mieć pewność, że większość ciepła pozostaje w naszym domu, to ważne jest nie tylko to, z jakiego materiału wówczas skorzystamy, ale również to w jaki sposób taką izolację dachu przeprowadzimy. Dlatego też, warto wiedzieć jakie powinny być nasze kroki, jeśli chcemy mieć pewność, że wszystko zakończy się pełnym sukcesem.

Co w pierwszej kolejności?

Zanim przejdziemy do układania ocieplenia dachu, w pierwszej kolejności powinniśmy sprawdzić jego stan. Czy nie ma miejsc, w których byłby grzyb i pleśń, czy jego konstrukcja nie jest w żaden sposób uszkodzona, czy jest szczelny i nie przecieka. Warto także sprawdzić o ile zmniejszy się nasza przestrzeń na poddaszu po ułożeniu takiego ocieplenia i czy zostały już poprowadzone wszystkie niezbędne instalacje, tak aby nie okazało się, że za chwilę to ocieplenie trzeba będzie zlikwidować. Chociaż chodzi nam o ocieplenie poddasza, to musimy pamiętać, że niezbędna będzie tutaj odpowiednia wentylacja. Dlatego warto wykonać odpowiednie wloty w okapie i wyloty w pokryciu. Bardzo ważne jest po prostu to, aby była zachowana wymiana powietrza. Następnym krokiem będzie ułożenie folii paroprzepuszczalnej i montaż uchwytów do profili.

Co dalej?

Jeśli już to mamy zrobione, możemy nakładać pierwszą warstwę ocieplenia z wełny. Powinna ona ściśle wypełniać wszystkie zakamarki, ale nie powinna odkształcać folii paroprzepuszczalnej. Następnie układamy drugą warstwę wełny, która będzie szła prostopadle do krokwi i wbijana będzie na uchwyty mocujące profile. Tak naprawdę teraz jest ostatni moment na poprowadzenie różnego rodzaju instalacji. Wówczas łatwiej będzie nam wszystko przyczepić, tak aby nie było widoczne od zewnątrz. Na to wszystko przychodzi znowu folia paroszczelna, która będzie chroniła przed wnikaniem pary wodnej. Na tak ocieplony dach montujemy wodoodporne płyty g-k, dzięki czemu ścianki będą odporne na uszkodzenia i będą zmniejszały prawdopodobieństwo występowania wilgoci. Na sam koniec wystarczy całość zaszpachlować, zeszlifować i będą gotowe do pomalowania. Jeśli dobrze położymy takie ocieplenie dachu, to szybko zauważymy różnicę w wysokości opłat za ogrzewanie. Jednak żeby tak się faktycznie stało, musimy mieć pewność, że wszystko zostanie położone dobrze, nie będą tworzyły się mostki termiczne, a dodatkowo jeszcze trzeba mieć pewność, że wszystko zostanie wykonane w odpowiedniej kolejności. Im lepiej się przygotujemy, tym większa będzie pewność, że takie ocieplenie dachu zakończy się sukcesem.