Z pewnością zdajemy sobie sprawę z tego, że dookoła nas jest wiele różnych symboli. Jedni je rozumieją, inni nie mają o nich pojęcia. Wiele zależy tutaj od tego, na ile interesują się tym zagadnieniem, na ile mocno zakotwiczeni są w danym temacie. Dlatego też, jeśli ktoś jest blisko z Kościołem to zdaje sobie sprawę z tego, że ornaty, które zakładane są przez księży również mają swoją symbolikę.

Nie są one dobierane według tego, na co ochotę ma ksiądz, ani według tego jaka pogoda panuje za oknem, ale według ścisłych wytycznych odnoszących się do roku liturgicznego. Po prostu kolorem ornatu księża mają podkreślać konkretne wydarzenia i przesłania. Warto znać ich symbole, bo wówczas jeszcze więcej będziemy rozumieli z tych różnych wydarzeń i łatwiej będzie nam się odnaleźć w tym, co dzieje się dookoła nas.

Jakie to są kolory?

Przede wszystkim warto wiedzieć, że przez większość roku ksiądz zakłada ornat zielony.

Jest on przeznaczony na zwykły czas w ciągu roku, kiedy to nie dzieje się nic szczególnie wymagającego podkreślenia. Ma on przedstawiać nadzieję, że nasza wędrówka zakończy się w raju. W okresie Adwentu i Wielkiego Postu księża zakładają ornaty fioletowe, które mają symbolizować skruchę i pokorę. Często są one zakładane również podczas pogrzebów na znak smutku, zastępując tym samym ornaty w kolorze czarnym, które jeszcze do niedawna były najczęściej zakładane przy tego typu uroczystościach.

Oczywiście kiedy ksiądz ma dany kolor ornatu, to również ministranci w tym samym kolorze mają swoje kołnierze, aby podkreślić ten czas i skłaniać do refleksji. Ale są również inne kolory, takie jak chociażby złoty, który zakładany jest w Niedzielę Zmartwychwstania i Boże Narodzenie, który ma być oznaką radości i podkreślać niezwykły czas w jakim właśnie się znaleźliśmy.

Jaki jeszcze jest kolor?

Jeśli mamy chociaż niewielką wiedzę na temat kolorów ornatów, albo będziemy jej dopiero poszukiwać, to z pewnością natkniemy się na informację, że występują ornaty czerwone. Zakładane są one na Niedzielę Palmową, Wielki Piątek, Niedzielę Zesłania Ducha Świętego, jak i na czas udzielania Sakramentu Bierzmowania.

Ornat czerwony oznacza krew i śmierć Jezusa Chrystusa i ma nam o niej przypominać. Ale jednocześnie jest również symbolem miłosierdzia i miłości Bożej, tak abyśmy pamiętali, że Bóg chce dla nas jak najlepiej i mimo wszystkich naszych grzechów nadal nas kocha i ciągle na nas czeka. Warto też pamiętać, że choć istotny jest sam kolor ornatu, to jednocześnie ważne jest również jego wykończenie, dbałość o szczegóły, a to właśnie sprawia, że prezentują się one tak ładnie. Tym bardziej, że nadal bardzo często szyte są ręcznie, a więc w ich wykonanie wkłada się bardzo dużo pracy.

Warto wiedzieć, jakie są kolory ornatów i kiedy wkłada się które z nich. Jeśli będziemy wiedzieli co oznacza czerwony ornat, to łatwiej będzie nam się skupić na przesłaniu, jakie w tym czasie jest do nas kierowane.