Ciało ludzkie zawiera w sobie dobre, jak i złe bakterie, nie mówiąc o wielu mikroorganizmach, które w nim bytują. Nie inaczej jest w przypadku kobiet, dlatego też wiele z nich cierpi z powodu grzybicy pochwy. Dochodzi do niej, kiedy flora bakteryjna pochwy u danej kobiety nie działa prawidłowo, a co się z tym wiąże, nie chroni jej przed rozwojem szkodliwych drobnoustrojów. Jeśli chodzi o to, w jaki sposób rozwija się grzybica pochwy, to musimy wiedzieć, że liczba pałeczek odpowiedzialnych za jej rozwój maleje, odczyn w pochwie zmienia się w bardziej zasadowy i dochodzi do zakażenia. Na takie zakażenie pochwa jest szczególnie narażona na krótko przed wystąpienie miesiączki, ponieważ jest najmniej nawilżona.

Objawy grzybicy pochwy

Przede wszystkim jeśli interesuje nas temat, jakim jest grzybica pochwy, powinnyśmy mieć świadomość, że może ona mieć różne objawy, ale z pewnością żadnego z nich nie powinnyśmy ignorować i jak najszybciej należy udać się do ginekologa, aby przeprowadził on niezbędne badania, jak i podjąć odpowiednie leczenie.

Dlatego też warto mieć świadomość, że jeśli naszym problemem jest grzybica pochwy, to może pojawić się biały nalot na wargach sromowych, możemy mieć również problemy z zaczerwienieniem i obrzękiem. Niektóre kobiety uskarżają się również na świąd, upławy czy pieczenie. Oczywiście należy mieć świadomość, że upławy wydobywające się z pochwy mają różną konsystencję i kolor, w zależności od fazy cyklu, w której znajduje się kobieta. Jednak kiedy są białe i gęste, a nawet zielonkawe, to należy wiedzieć, że doszło do pojawienia się bakterii, które odpowiadają za grzybicę pochwy. Może się także okazać, że tym wszystkim objawom będzie towarzyszyło pieczenie i ból, zarówno podczas oddawania moczu, jak i stosunku płciowego. Wówczas koniecznie, jak najszybciej trzeba udać się do ginekologa.

Jednak pamiętajmy, że grzybica pochwy może się rozwijać również bezobjawowo, a to oznacza, że takie wizyty u ginekologa powinny się odbywać regularnie, tak abyśmy miały szansę wychwycić problem, zanim rozwinie się w coś poważniejszego.

Grzybica pochwy – leczenie

Jeśli już wiemy, że naszym problemem jest grzybica pochwy, to powinnyśmy jak najszybciej zacząć odpowiednie leczenie. Może ono polegać na przyjmowaniu przeciwgrzybiczych tabletek, ale mogą nam być również zaproponowane kremy dopochwowe, czy globulki dopochwowe. Najważniejsze jest to, aby stosować je zgodnie z zaleceniami, bo tylko wówczas istnieje szansa, że szybko i skutecznie pozbędziemy się problemu. Dodatkowo jeszcze trzeba wspomnieć, że przy takich chorobach, do lekarza powinien udać się również mężczyzna, bo może się okazać, że on także będzie miał drożdżycę. Warto tutaj również wiedzieć, że jeśli grzybica pochwy często się u nas pojawia, to warto się przyjrzeć swojej diecie.

Może jest w niej za dużo cukrów, zamiast produktów bogatych w mikroelementy i witaminy? Warto wiedzieć czym może się objawiać grzybica pochwy i jakie leczenie należy zacząć stosować, aby móc się jej jak najszybciej pozbyć. Niezwykle ważne w tym wszystkim jest również to, że taka grzybica pochwy może się rozwijać bezobjawowo, a wówczas w jej wykryciu mogą pomóc jedynie regularne wizyty u ginekologa, których z pewnością nie wolno zaniedbywać.