Zawsze powinniśmy dokładać wszelkich starań, aby zapewnić bezpieczeństwo sobie i innym osobom, które mają przebywać w danym miejscu. Dlatego też, tak ważne jest to, abyśmy nie tylko wykorzystywali wysokiej jakości zabezpieczenia przeciwpożarowe, ale również, żebyśmy je co jakiś czas kontrolowali. W końcu mogą się one psuć, ktoś też może przełożyć niektóre rzeczy w inne miejsce, a każda taka sytuacja będzie powodowała, że w razie zagrożenia będziemy mniej bezpieczni. Dlatego też, warto wiedzieć, co ile czasu powinniśmy kontrolować zabezpieczenia przeciwpożarowe, aby mieć pewność, że wszystko będzie odbywało się tak jak należy, a w razie zagrożenia będziemy mogli skorzystać z odpowiedniego sprzętu. Co więcej, nie tylko ważny będzie tutaj czas, w którym powinna być przeprowadzona taka kontrola, ale również to jak będzie przebiegała i kto będzie sprawdzał nasze zabezpieczenia przeciwpożarowe.

Na co zwracać uwagę sprawdzając zabezpieczenia przeciwpożarowe?

Powinniśmy wiedzieć, że takie zabezpieczenia przeciwpożarowe mogą sprawdzać jedynie strażacy, jak i osoby posiadające odpowiednie uprawnienia. Dlatego też, zanim dopuścimy taką osobę do przeprowadzenia kontroli, powinniśmy dokładnie sprawdzić jej legitymację i pozwolenia.

Ważne będzie tutaj również to, abyśmy wiedzieli, jakie zabezpieczenia przeciwpożarowe powinny być sprawdzone. Kontroli powinno podlegać przejrzenie dokumentacji i zrobienie zdjęć, w którym miejscu znajdują się konkretne zabezpieczenia. Sprawdzenie gaśnic, węży, oznakowania, które ma pomóc w razie ewakuacji. Im dokładniej zostaną przejrzane zabezpieczenia przeciwpożarowe, tym większa będzie szansa, że w razie czego zostaną wychwycone wszelkie nieprawidłowości i będziemy mogli je naprawić, aby zwiększyć bezpieczeństwo podczas korzystania z danego miejsca.

Kiedy powinny być sprawdzane zabezpieczenia przeciwpożarowe?

Oczywiście niezwykle ważne jest to, abyśmy wiedzieli, kiedy należy sprawdzać zabezpieczenia przeciwpożarowe. Nie chodzi już tutaj o uniknięcie kar finansowych, które mogą być na nas nałożone, jeśli nie dopilnujemy terminu. Chodzi przede wszystkim o bezpieczeństwo wszystkich osób, które będą korzystały z danego miejsca.

Dlatego pierwsza kontrola, jak wygląda zabezpieczenia przeciwpożarowe powinna się odbyć przed oddaniem danego miejsca do użytku. Kolejne będą odbywały się co kilka lat, a zależeć będą od mocy cieplnej kotłów, z których będziemy korzystać. Im będzie ona mniejsza tym rzadziej będzie się odbywała taka kontrola. W przypadku więc małych kotłów, będzie przeprowadzana co najmniej raz na 5 lat, w przypadku tych o większej mocy, będziemy musieli pilnować, aby była przeprowadzana przynajmniej raz na 2 lata. Warto zobaczyć co jaki czas należy sprawdzać zabezpieczenia przeciwpożarowe, abyśmy mieli pewność, że w razie potrzeby faktycznie one zadziałają. Dodatkowo jeszcze trzeba mieć świadomość, że taką kontrolę mogą przeprowadzić jedynie osoby, które są do tego przeszkolone, a jeśli zauważą one jakieś nieprawidłowości, to jak najszybciej powinniśmy zająć się ich usunięciem. Nie chodzi tutaj tylko o kary, ale o nasze bezpieczeństwo.

Tylko prawidłowo działające zabezpieczenia przeciwpożarowe mają szansę nas ochronić, a to oznacza, że nie powinniśmy na nich oszczędzać, powinniśmy pilnować, żeby wszystko było na swoim miejscu i żeby ludzie wiedzieli, jak w razie zagrożenia wykorzystać takie zabezpieczenia. Dlatego też, tak ważne jest to, aby w firmie co jakiś czas przeprowadzać odpowiednie szkolenia, bo wówczas ludzie zareagują automatycznie i przede wszystkim prawidłowo.