Kamery termowizyjne wykrywają ciepło z monitorowanego obszaru, rejestrują obraz cieplny i przekazują do komputera zbudowany na podstawie temperatury obraz. Jest to bardzo nowatorska technologia, której możliwości zastosowania nie zostały jeszcze w 100% odkryte.

Zastosowanie kamery termowizyjnej:

  • Reklama. Kamera rejestrująca emitowane ciepło, na przykład ludzkiego ciała, może mieć świetne zastosowanie na przykład w branży reklamowej. W tym celu tworzy się specjalne ekrany z wmontowaną kamerą termowizyjną oraz ekranem, na którym od razu wyświetlany jest uzyskany obraz. Technologię tę wykorzystano w kampanii reklamowej Theraflu. Miesiące jesienne i zimowe sprzyjają przeziębieniom. Na tych elektronicznych billboardach można było sprawdzić stan swojego ciała, oczywiście pod względem temperaturowym. Wyświetlony obraz był bardzo ładny, w ciepłych barwach pokazane ludzkie ciało cieszyło się dużym zainteresowaniem przechodniów. Do ekranu podłączona była aplikacja, dzięki której można było udostępnić zdjęcie termowizyjne w mediach społecznościowych.
  • Muzea i placówki kulturalno-edukacyjne. Technologia jest ciekawa i z pewnością zainteresuje każdego, bez względu na wiek. W interaktywnych muzeach oraz centrach nauki z pewnością znajdzie swoje miejsce. Obraz otrzymany za pomocą kamery termowizyjnej to świetne pole do wykładu na temat promieniowania, emisji wiązek.
  • Badania termowizyjne – to bardzo dokładne i precyzyjne badanie miejsce cieplnych przy inspekcji budynków oddawanych w użytkowanie publiczne. Dzięki badaniu za pomocą kamer termowizyjnych wykrywane są miejsca utraty ciepła. Obrazy, uzyskane z kamer, tworzą kompletny termogram całego budynku, na którym widać wady w izolacji budynku oraz miejsca, w których zbiera się wilgoć. Koszt takiego badania to od 200 do 600 zł, w zależności od badanego metrażu budynku.

Kamery termowizyjne swoje działanie opierają na obrazowaniu wiązek promieniowania w paśmie średniej podczerwieni. W ten sposób tworzy się rozkład temperatury ciała badanego obiektu, co widać w zmieniających się barwach na zdjęciach, które w efekcie finalnym uzyskujemy. Kamery termowizyjne są efektowne w działaniu i bardzo praktyczne w zastosowaniu. Jest ten rodzaj sprzętu, którego zastosowanie ogranicza tylko ludzka wyobraźnia. Kamera może mieć zastosowanie praktycznie wszędzie. W reklamie, w budownictwie, w muzealnictwie. Zastosowań jest pewnie o wiele więcej. Koszt kamery termowizyjnej, w zależności od modelu, waha się od kilkuset do kilku tysięcy złotych.