Ładnie wyglądające meble „składają się” z różnych elementów. Najważniejsze jest to, aby sięgać po wysokiej klasy rozwiązania w zakresie użytych materiałów, ponieważ to właśnie one warunkują w pierwszej kolejności to, czy będziemy mieć do czynienia z meblem estetycznym, solidnym i trwałym. Generalnie im tańsze prefabrykaty idą w ruch, tym bardziej spada cena mebla, a co za tym idzie możemy jako nabywcy spodziewać się niskiej jakości. Nie każdemu jednak na tej ostatniej zależy, choć klientów zadowalających się czymkolwiek jest z roku na rok coraz mniej. Nadal też zasadniczy odsetek kupowanych mebli to produkty bazujące na tak zwanych płytach meblowych.

Płyty te są zaliczane do grupy tak zwanych prefabrykatów drewnopochodnych.

Do wyrobu większości płyt wykorzystuje się zmielone na wiór elementy drewniane, zwykle nie spełniające wymogów związanych z produkcją mebli z drewna litego. Dzięki łączeniu wiór ze specjalnymi mieszankami żywic syntetycznych udaje się pozyskać płytę, która kilkadziesiąt lat temu zrewolucjonizowała produkcję elementów umeblowania na całym świecie. Raptem okazało się, że wytwórczość w tym obszarze może mieć absolutnie masowy charakter, na co zasadniczy wpływ miało właśnie wprowadzenie płyt jako surowca często podstawowego.

Pole manewru z okleinami

Wszelkiego rodzaju płyty meblowe, na przykład MDF, same w sobie nie są materiałem atrakcyjnym. Można jednak całkiem łatwo nadać im ciekawej formy, sięgając po odpowiednio zaprojektowane i wykonane okleiny meblowe. Potencjał w tym zakresie jest dziś naprawdę spory. Istnieje wiele typów oklein, jakie doskonale wyglądają i potrafią bardzo skutecznie imitować prezencję, a nawet fakturę oraz naturalne usłojenie drewna. Tym samym można nawet relatywnie tanim meblom nadać wyglądu, obok którego ciężko przejść obojętnie. Zauważamy to, pojawiając się w pierwszym z brzegu sklepie meblowym, gdzie tak wykonanych produktów czeka wiele. Jakościowe zróżnicowanie oklein jest faktem i o tym trzeba pamiętać. Decydując się na gotowe meble z salonu nie mamy zbyt dużego wpływu na to, z jakiej okleiny producent skorzystał i jako laicy raczej nie potrafimy rzetelnie ocenić jej jakości. Jednakże zamawiając meble na wymiar, co na polskim rynku zyskało dużą popularność, mamy większą kontrolę nad doborem surowców. Możemy zdecydować się na okleinę klasy premium, która będzie zdecydowanie trwalsza i jednocześnie zachwyci nas znakomitym wyglądem. Z punktu widzenia konsumentów to naprawdę istotna wiadomość.