Jabłka to jedne z najpopularniejszych owoców w Polsce. Na uprawę jabłoni decyduje się wielu sadowników. Jabłonie nie zawsze występują na wielkich połaciach sadów. Czasem rosną po prostu w naszych przydomowych ogródkach lub na działce za miastem. W każdym przypadku warto wiedzieć, jak ochronić jabłoń przed groźnymi chorobami. Parch i mączniak to jedne z tych groźniejszych chorób, które warto znać, by je w porę zwalczyć! Występują nie tylko w sadach towarowych, ale nawet w małych ogródkach. Choć walka z tymi chorobami nie należy do najłatwiejszych, to jest jak najbardziej możliwa. Niektóre odmiany jabłoni są bardziej odporne na parcha i mączniaka, dlatego to właśnie w takie rodzaje warto zaopatrzyć się, jeśli decydujemy się na jabłoń we własnym ogródku.

Mączniak jabłoni

Mączniak jabłoni to choroba drzew wywoływana przez grzyb Podosphaera leucotricha. Jeśli grzyb zaatakuje, to pierwsze objawy zauważymy już przed kwitnieniem rośliny – uwidaczniają się wtedy na wszystkich organach rośliny, na liściach, kwiatach i owocach oraz pędach. Organy te pokrywa biały, mączysty nalot. Liście dotknięte chorobą przestają rosnąć, deformują się, a nawet zbyt wcześnie opadają. Pędy również mają zahamowany wzrost. Pąki zamierają, zanim zdążą się rozwinąć. Kwiaty stają się drobniejsze, a na owocach jabłoni pojawia się specyficzna siateczka. Jak zwalczać mączniaka jabłoni? Wyjściem z sytuacji są opryski grzybobójcze od fazy tak zwanego różowego pąka.

Parch jabłoni

Z kolei parch jabłoni to również choroba grzybowa, ale w tym przypadku powodowana przez grzyb Venturia inaequalis. Zarodniki grzyba najbardziej rozwijają się w czasie około dwóch tygodni po kwitnieniu jabłoni. Oznaki choroby widoczne są na liściach, pędach, kwiatach, pąkach i owocach. Górna strona liści pokryta jest ciemniejszymi plamami z dość aksamitnym nalotem. Z kolei na owocach pojawiają się ciemne, okrągłe plamy. Parch jabłoni także może być zwalczany przez środek grzybobójczy, tak zwany fungicyd. Opryski należy przeprowadzić dwukrotnie.

Zapobieganie chorobom jabłoni

Ważne jest nie tylko zwalczanie, ale również zapobieganie chorobom jabłoni. Najlepszym wyjściem jest uprawa odmian tych jabłoni, które są odporne na choroby grzybowe lub wyjątkowo mało podatne. Jeśli natomiast posiadamy już takie odmiany jabłoni, które są dość wrażliwe na mączniaki czy parchy, najlepiej stosować odpowiednie środki ochrony roślin, które nie tylko zwalczają choroby, ale również im zapobiegają.