Ocieplenie dachu jest bardzo ważne i nie należy o nim zapominać. Dlaczego? Dach stanowi najbardziej wyeksponowaną część domu, dlatego też ma to ogromne znaczenie dla ocieplenia budynku. Dach, a dokładniej jego powierzchnia, jest wystawiony na działanie czynników zewnętrznych, a w tym czynników pogodowych. Latem dach szybko się nagrzewa, a zimą łatwo się wychładza. Od dachu zależy zatem temperatura, jaka panuje wewnątrz domu. Dlatego odpowiednie ocieplenie dachu ma niebagatalne znaczenie, szczególnie gdy na zewnątrz panują niskie temperatury.

Dlaczego właściwe ocieplenie dachu jest tak ważne?

Stwierdzenia, że ocieplenie dachu stanowi bardzo ważny aspekt przy budowie domu, na pewno nie podlega wątpliwościom. Przemawiają za tym uzasadnione argumenty. Jeśli dach nie będzie właściwie ocieplony, może przez niego uciekać nawet 20-50% ciepła! Przez takie niedociągnięcia, wzrastają koszty ogrzewania całego budynku. Nie warto zatem oszczędzać na ociepleniu dachu – najlepszym wyjściem z sytuacji jest wybór dobrej jakości ocieplenia w możliwej do zaakceptowania cenie. Pamiętajmy, że decydując się na odpowiednie materiały izolacyjne, będziemy mogli zmniejszyć koszty eksploatacji domu.

Jak prawidłowo ocieplić dach?

Zabierając się za ocieplanie dachu, musimy zrobić to właściwie, by jak najlepiej wykorzystać jego właściwości izolacyjne. Jakich błędów się wystrzegać i jak zrobić to poprawnie?

  • Jedną z najważniejszych zasad przy ocieplaniu dachu jest właściwy dobór materiałów izolacyjnych. Choć wełna mineralna i styropian nadal stanowią jedne z podstawowych materiałów wykorzystywanych właśnie przy tego typu zabiegach, to nie są one najlepsze ze względu na niedostateczne właściwości izolacyjne. Znacznie nowocześniejszym i lepszym rozwiązaniem jest wykorzystanie pianki PUR.
  • Wybrany materiał powinien zatem wykazywać wysokie właściwości termoizolacyjne, by chronić dach przed utratą ciepła i zapewniać właściwą temperaturę w całym budynku.
  • Materiał powinien być również jak najtrwalszy, by z biegiem lat nie stracił swoich właściwości.
  • Wystrzegamy się wszelkich błędów w montażu materiałów. Dobrej jakości materiał to jedno, ale jego prawidłowy montaż to drugie. Jeśli nie czujemy się na siłach, lepiej będzie skorzystać z usług fachowca. Specjalista sprawi, że wybrany materiał zostanie jak najlepiej wykorzystany.

Wszystkie te aspekty mają znaczący wpływ na prawidłowe ocieplenie dachu, dlatego należy wziąć je pod uwagę, jeśli zamierzamy podjąć się tej czynności.