Dziś trudno wyobrazić sobie życie bez telefonii komórkowej, aczkolwiek część użytkowników twardo broni się przed smartfonami, a więc tymi modelami telefonów, które zapewniają obecnie największe możliwości. Pojawia się w tym wszystkim pytanie, czy taka obrona ma sens? Wiele wskazuje na to, że nie. Przede wszystkim dlatego, że pozbawiamy się dostępu do nowoczesnych technologii, jakie w zdecydowanej większości przypadków ułatwiają nam życie, a nie utrudniają je. Tyczy się to przede wszystkim nawigacji GPS, jaka w tym momencie interesuje nas najbardziej. Plusów wynikających z jej użytkowania może być wiele, zwłaszcza gdy sporo podróżujemy.

Popularność nawigacji mobilnych jest bardzo duża,

aczkolwiek mijają czasy, gdy rozumiemy je jako oprogramowanie instalowane na samodzielnych urządzeniach GPS dedykowanych samochodom. Tych jest coraz mniej, ponieważ zdecydowanie przegrywają one ze smartfonami. Praktycznie już od paru lat nawet modele ze średniej półki oferują nawigację bardzo sprawnie działającą i co za tym idzie pozwalającą na odnalezienie się w każdej trasie. Po co komukolwiek kolejna plastikowa skrzynka w aucie, jeśli odpowiedni sprzęt nosimy codziennie w kieszeni czy torebce?

Nawigacje mobilne jako aplikacje na smartfony

Nie oznacza to, że zniknęły nawigacje mobilne rozumiane jako aplikacje na smartfony. Takie oprogramowanie istnieje i można je instalować na smartfonach pracujących pod kontrolą różnych systemów operacyjnych. W praktyce chodzi przede wszystkim o Androida oraz iOS. W każdym przypadku istnieją odpowiednie pakiety, jakie wystarczy pobrać na swój smartfon i najczęściej po wykupieniu dostępu do map da się z nich korzystać. Poza samymi mapami poszczególne „apki” mogą zapewniać nam dostęp do pewnych dodatkowych funkcji. Poszczególni operatorzy sieci komórkowych czasami zapewniają nam pełny lub limitowany pakiet map wraz z kupowanym u nich telefonem. Jednak trzeba zadać sobie dość ważne pytanie, czy inwestowanie w płatne rozwiązania nawigacyjne ma sens, skoro mając telefon z Androidem zyskujemy całkowicie darmowy i absolutnie nielimitowany dostęp do map prosto od Google? Towarzyszy im w pełni funkcjonalna aplikacja nawigacyjna, jaka zdaniem wielu kierowców, rowerzystów oraz zwolenników pieszych wędrówek uznawana jest za najlepszą na świecie. Zapewnia regularne aktualizacje, komunikaty głosowe, a nawet informacje o natężeniu ruchu oraz korkach w czasie rzeczywistym. Czy wobec tego potrzeba czegoś więcej? Na to pytanie musi odpowiedzieć sobie każdy z użytkowników.