Dzieci potrzebują bodźców, ponieważ pozwalają one im się rozwijać. Im więcej ich będzie, tym lepiej i warto fundować je maluszkowi już od pierwszych tygodni życia. Wszystko po to, aby mały człowiek interesował się otaczającym go światem, a jednocześnie poznawał kolejne jego elementy związane z ruchem, kolorami czy kształtami. Stąd w okresie niemowlęcym korzysta się z różnego rodzaju zabawek ukierunkowanych właśnie na ten okres. Są one projektowane w specjalny sposób, mając wiele cech sensorycznych. Narzędzia poznawcze u najmniejszych dzieci są jeszcze dość ograniczone i to, czy będą się odpowiednio rozwijać zależy w dużym stopniu właśnie od tego, co zrobią rodzice.

Poprzez umieszczanie w bezpośrednim otoczeniu dziecka właściwych elementów można osiągnąć bardzo wiele na odcinku rozwijania dziecięcego zmysłu ciekawości świata. Grunt, aby postępować w tym zakresie konsekwentnie, a efekty będą naprawdę zadowalające i dadzą rodzicom ogrom satysfakcji. Do najbardziej popularnych, a wręcz elementarnych zabawek niemowlaków na całym świecie zalicza się karuzela do łóżeczka. Miewa ona bardzo różne postacie i co za tym idzie zawsze można dobrać rozwiązanie w pełni odpowiadające potrzebom rozwojowym danego dziecka. Poza tym modele karuzel różnią się bardzo formą i stopniem zaawansowania technicznego. Najprostsze po prostu mają zawieszony szereg ozdób, dzięki którym dziecko może trenować swoje umiejętności rozpoznawania obiektów.

Ruchome elementy pobudzają percepcję dziecka, skłaniają do wyciągania rączek w górę i są w stanie przykuć uwagę na wiele godzin w ciągu dnia. Dodatkowo można pomyśleć także o efektach dźwiękowych. Niektóre karuzele mają wbudowane pozytywki, które oddziałują na słuch dziecka, kształtując tym samym jego wrażliwość na różnorodne bodźce dźwiękowe. Karuzele z różnymi funkcjami, które pobudzają dziecko do poznawania świata Ceny karuzeli w ofercie rynkowej są bardzo zróżnicowane. Często płaci się za markę, więc produkt ze znanym brandem będzie zawsze nieco droższy. Salony stacjonarne z zabawkami też z reguły windują ceny w górę, co należy mieć na uwadze.

Uda się jednak bez trudu znaleźć bardziej ekonomiczne opcje, gdzie jednocześnie nie będzie powodów martwić się o jakość. Tańsze karuzele dziecięce także mogą zrobić duże wrażenie na maluszkach. Jeśli jednak rodzicom zależy na czymś efektownym, producenci nie próżnują. Interesującym rozwiązaniem będą zatem karuzele wyposażone w projektory nocne. Mogą one wyświetlać na ścianach i na suficie w pokoju dziecka rozmaite elementy graficzne, które zaangażują maluszka na długi czas, ale mogą też pomóc w zaśnięciu, wywołując efekt relaksacji. Dodatkowo karuzela może też emitować delikatne dźwięki kołysanki.

Jeśli chodzi o dobór odpowiedniego produktu, raczej warto darować sobie sięganie po modele z niższej półki. Jakość ma znaczenie, dlatego karuzela do łóżeczka powinna mieć odpowiednie certyfikaty i powinna być formalnie dopuszczona do sprzedaży na terenie Unii Europejskiej. Oryginalny certyfikat CE to podstawa. Do produkcji karuzeli nie powinny być użyte żadne toksyczne materiały, a barwniki i lakiery użyte w procesie wytwórczym także muszą być wolne od potencjalnie szkodliwej chemii. Może się wszak zdarzyć, że dziecko będzie dotykać elementów karuzeli, a w pierwszych miesiącach życia głównym narzędziem poznawania świata dla oseska jest buzia. Wszelkie ryzyka związane z dotykaniem zabawek i wszelkich innych przedmiotów należy więc ograniczyć do absolutnego minimum.