Jest wiele urządzeń, które należą do podstawowego wyposażenia naszej kuchni. Wszystkie powinny być dopasowane do niej wielkością, mocą, funkcjonalnością, ale także wyglądem. To oznacza, że zanim wybierzemy odpowiedni dla siebie okap, powinniśmy się dokładnie przyjrzeć różnym propozycjom, tak aby mieć pewność, że będziemy zadowoleni ze swojej decyzji, tym bardziej, że taki okap będzie nam służył przez kilka, jeśli nawet nie przez kilkanaście lat. Dlatego też, warto wiedzieć jak on działa i przede wszystkim co powinien nam zapewniać.

Po co jest okap?

Nie ma co ukrywać, że podczas gotowania po naszej kuchni rozchodzą się różne zapachy, a niejednokrotnie w powietrzu unosi się również tłuszcz. Dlatego warto mieć okap, który zamontowany nad kuchenką, pozwoli nam te wszystkie zapachy i zanieczyszczenia wyrzucić na zewnątrz, a co się z tym wiąże, będziemy mieli pewność, że nie będą nam one osiadały na meblach. Dlatego warto popatrzeć jaką moc powinien mieć nasz okap. Z jednej strony powinna być ona na tyle duża, aby bez problemów można było się pozbyć wszystkich zapachów. Z drugiej jednak strony musimy uważać, aby podczas jego używania, nie doszło do zaburzenia wentylacji w innych pomieszczeniach. Najlepiej zrobimy, jeśli zdecydujemy się na taki okap, który będzie miał dwa poziomy mocy, tak abyśmy mogli z nich korzystać w zależności od tego, którą faktycznie będziemy potrzebować w danym momencie.

Pamiętajmy o jego czyszczeniu

Taki okap posiada specjalne filtry, które oczyszczają powietrze podczas jego wciągania, ale ponieważ znajdują się one w środku, to niejednokrotnie zapominamy, że z biegiem czasu one się brudzą, a dodatkowo też wszystkie te zanieczyszczenia mogą się zbierać w kominie. Dlatego też, warto pamiętać o tym, aby regularnie czyścić taki okap, tak żeby mieć pewność, że działa on faktycznie tak jak powinien. Jeśli dopuścimy do tego, aby był zatkany, to może się okazać, że nie tylko nie będzie pochłaniał tych wszystkich zapachów tak jak powinien, ale również w wyraźny sposób będzie zakłócał cyrkulację powietrza w pozostałych pomieszczeniach. Trzeba też pamiętać, że okap wyrzuca powietrze na zewnątrz, a więc musi być podłączony do ciągu wentylacyjnego jakim jest komin. Tym bardziej wówczas trzeba pilnować, aby nie doszło do jego zatkania i zaburzenia wentylacji. Warto przyjrzeć się różnym możliwościom podczas wybierania okapu, który najlepiej może sprawdzić się w naszej kuchni. Ważny będzie tutaj też jego kształt i jego wielkość, dlatego warto też pomyśleć czy chcemy taki do zabudowy, który będzie zamontowany pod szafką, czy może taki, który będzie swobodnie wisiał.