Podczas rozmów o ocieplaniu dachu używamy zazwyczaj określenia wełna mineralna. Nie ma w tym nic złego, bo to w końcu materiał, z którego najczęściej wykonywane jest takie ocieplenie. Jednak fakt jest taki, że nie jest ono zbyt precyzyjne. To dlatego, że do wyboru mamy wełnę mineralną skalną i wełnę mineralną szklaną. Każda z nich jest inna, a co się z tym wiąże, bez dokładnego sprecyzowania, używając tylko określenia wełna mineralna, nie mówimy tak dokładnie, z czego konkretnie będziemy korzystać. Czym więc różnią się te dwie wełny i na co powinniśmy zwrócić uwagę podczas ich wybierania?
Co wiemy o wełnie mineralnej skalnej?
Przede wszystkim warto wiedzieć, że wełna mineralna skalna wykonana jest z: bazaltu, gabro, dolomitu albo kruszywa wapiennego, dodatkowo także z brykietu mineralnego, który pochodzi z recyklingu. Po roztopieniu w wulkanicznej temperaturze włókna zlepia się specjalną żywicą i kształtuje określony produkt: płytę, matę, otulinę, a nawet luźne strzępki granulatu. Warto wiedzieć, że włókna w takiej wełnie mają układ rozproszony, a dodatkowo mogą być łączone z papą podkładową lub laminowane welonem szklanym, jeszcze na etapie fabrycznej produkcji.
Co z wełną mineralną szklaną?
Do wyboru mamy jeszcze wełnę mineralną szklaną, która powstaje podobnie jak jej poprzedniczka. Różni je jednak materiał, z którego są wykonane, bo tutaj mamy do czynienia z piaskiem kwarcowym i stłuczką szklaną pochodzącą z recyklingu. Co więcej, możemy z niej wytworzyć tylko płyty i maty, a włókna są ułożone równolegle do ich powierzchni. Z tego też powodu, potrzeba więcej substancji zlepiającej, ale dzięki temu mamy lepszy współczynnik przewodzenia ciepła. To oznacza, że warto się zastanowić nad wyborem tej konkretnej wełny mineralnej, bo wówczas będziemy mieli pewność, że to ciepło z poddasza faktycznie nie będzie uciekało. Warto poczytać opinie o jednym i drugim rozwiązaniu, tak aby móc powiedzieć, które z nich będą lepsze i które mogą zapewnić nam większe zatrzymywanie ciepła. Takie ocieplenie zazwyczaj robi się raz na kilkadziesiąt lat, a to oznacza, że warto zainwestować w materiały, które dadzą nam tutaj pewność, długotrwałego działania. Nawet jeśli z tego powodu mielibyśmy dość sporo zapłacić, to i tak warto to zrobić, bo rozkładając te koszty na kolejne lata, może się okazać, że będą to tak naprawdę niewielkie pieniądze. A efekt końcowy, w postaci mniejszych rachunków za ogrzewanie, z pewnością bardzo nam się spodoba. Dlatego też, warto dokładnie sprawdzać, z jakich materiałów powinniśmy tutaj korzystać.
Dodaj komentarz