Zaślubimy wiążą się z wieloma tradycjami. Polskie społeczeństwo jest do nich dość silnie przywiązane, co oczywiście nie wzbudza specjalnego zaskoczenia. Warto więc przyjrzeć się jednemu z ciekawych ślubnych zwyczajów, który zresztą nie jest wyłącznie polską specyfiką. Mowa o obrączkach, które stanowią symbol małżeństwa w wielu krajach. Są one nakładane wzajemnie na palce przez małżonków zarówno w czasie ceremonii cywilnych, jak też tych odbywających się w świątyniach. Najczęściej młodzi decydują się na złote obrączki, aczkolwiek nie jest to standardem. Bez wątpienia jednak wykonane z takiego kruszcu będą robić znakomite wrażenie na każdym, kto je zobaczy. Najważniejsze to zdecydować się na odpowiedni model obrączek, które będą dopasowane swoim rozmiarem do palców małżonków. Tu już najwięcej do powiedzenia ma pracownia jubilerska, której to odpowiedzialne zadanie zostanie powierzone w praktycznym wymiarze.

Stylowe złote obrączki – jak wybrać jubilera, który zajmie się ich wykonaniem?

Im bardziej wyrafinowany projekt obrączek zostanie wybrany, tym wzrasta ich cena. To naturalna zależność. Drugim czynnikiem mającym ogromne znaczenie dla ceny zestawu jest materiał, z jakiego zostaną one wykonane. Jak już stwierdzono powyżej, zazwyczaj wybór pada na złoto – nie tylko klasyczne żółte, ale także białe lub różowe. Jeśli komuś nie odpowiada klasycznie złoty kolor, to biały wariant na pewno stanowi dobre rozwiązanie. Czasami wybierane są obrączki wykonane ze srebra, jednakże są one w mniejszości. Rosnącym uznaniem zaczynają się natomiast cieszyć modele obrączek wykonane z zupełnie innych, nieszlachetnych metali – na przykład z tytanu.

Mają one ten ogromny plus, że są wyjątkowo odporne na zarysowania i uszkodzenia, dlatego w pewnych okolicznościach mogą być optymalną opcją. Złote obrączki mają jednak niezaprzeczalny urok. Powinien je wykonać jubiler z doświadczeniem i renomą, niekoniecznie trzeba w tym kontekście decydować się na salon sieciowy, choć tu kusząca może być relatywnie niska cena.

Złote obrączki, które zachwycają prezencją – jaka próba będzie najlepsza?

Oczywiście w przypadku obrączek wykonanych ze złota bardzo ważne jest to, jaka będzie jakość użytego do ich produkcji materiału. Tu ważna uwaga. Zdecydowana większość wyrobów biżuteryjnych nie jest wytwarzana z czystego złota i z obrączkami naturalnie nie jest inaczej. W praktyce ozdoby tego rodzaju są wykonywane ze stopów złota z innymi metalami, a o zawartości czystego kruszcu w mieszance przesądza próba. Większość dobrych jakościowo obrączek powstaje ze złota próby 585 – jest ona uznawana za bardzo dobry standard w kontekście produkcji ozdób biżuteryjnych. Złote obrączki z niższą próbą też są dostępne i będą odpowiednio tańsze. Mogą więc być opcją dla klientów z mniej zasobnym portfelem, którzy nie chcą jednakże rezygnować ze złota.

Odpowiednie złote obrączki – jaki design będzie właściwym wyborem?

Wzornictwo w obszarze związanym z obrączkami ślubnymi jest zazwyczaj dość zachowawcze. Nie oznacza to jednak, że konsumenci nie decydują się na rozwiązania bardziej zaawansowane, które odbiegają nieco od kanonów obrączkowej klasyki. Poszczególne pracownie jubilerskie mają zazwyczaj pulę możliwych wzorów do wyboru – część z nich jest zdecydowanie odważniejsza. Najbardziej ambitni, a przy tym gotowi wydać więcej środków nabywcy mogą zlecić przygotowanie obrączek całkowicie spersonalizowanych. Dodatkowo trzeba też zapłacić za grawer na wewnętrznej stronie obrączki, najczęściej jednak jest on nanoszony. Zazwyczaj złote obrączki z grawerunkiem mają na sobie inicjały bądź pełne imiona małżonków, jak też datę ceremonii.

Dzięki temu są jeszcze lepszą pamiątką z tego szczególnego dnia.