Zdrowa karma dla psa to taka, która zawiera wszystkie składniki odżywcze potrzebne do prawidłowego rozwoju czworonoga. Zdrowa karma powinna nie tylko zaspokajać głód, ale także dostarczać żródeł białka, węglowowanów, tłuszczów oraz witamin i minerałów. To, czy karma jest zdrowa, od razu widać w zachowaniu psa. Jeśli pies jest energiczny, skacze i biega, możemy mieć pewność, że karma mu służy.

Karma a bilans w diecie

Aby zachować bilans w przypadku żywienia psów, warto komponować ze sobą różne rodzaje karmy. Można naprzemiennie stosować karmę mokrą i suchą, w ten sposób dieta naszego czworonoga będzie bogatsza w różnorodne substancje odżywcze. Jeśli pies biega i jest radosny, z pewnością jego dieta jest odpowiednia.

Podstawa zdrowego żywienia psów

Podstawą zdrowej diety psa powinna być sucha karma, która lepsza jest od mokrej. Zawiera wszystkie potrzebne substancje odżywcze, ewentualnie dla urozmaicenia można stosować naprzemiennie karmę suchą i mokrą. Nie powinno się jednak podawać zwierzęciu tylko karmy mokrej – choć bardzo smaczna i aromatyczna, jest ona zbyt miękka i może prowadzić do problemów z uzębieniem psa oraz chorób jamy ustnej. Należy pamiętać także o odpowiednim dozowaniu pokarmu. Stosowanie metody – niech je, aż się naje – nie daje dobrych rezultatów. Może prowadzić do problemów zdrowotnych oraz nadwagi. Dieta zawsze musi być połączona z aktywnością fizyczną. Ruch na świeżym powietrzu jest bardzo ważny i nawet w zimne dni nie powinno go zabraknąć.

Proteiny w karmie dla psów

Proteiny zawarte w zdrowej karmie dla psów powinny pochodzić z tłuszczów. Testy robione na wielu różnych rodzajach karm wykazały, że w droższych karmach proteiny faktycznie pochodzą z tłuszczów, ale w tańszych – z węglowodanów, ponieważ są tańsze w produkcji i łatwiejsze w obróbce, poza tym mają dłuższy termin przydatności do spożycia. Proteiny z tłuszczów szybciej się psują, za to lepiej się wchłaniają i dają lepszy smak. Często jest tak, że te droższe karmy są bardziej kaloryczne i mniej karmy potrzebuje pies, aby się najeść. Nie zawsze to się jednak sprawdza. Warto dokładnie czytać etykiety, bo często różnica w cenie jest tylko różnicą opakowania, to znaczy ładniejsze opakowania równa się wyższa cena, a skład karmy pozostaje ten sam.

Dobra karma – inwestycja w zdrowie

Wybierając karmę dla psa, należy przeprowadzić dobry research. Dzięki porządnemu, zdrowemu pożywieniu, pies będzie najedzony, nie będzie podjadał, a zjedzona karma będzie lepiej przyswajalna przez zwierzęcy organizm.